مقاله جامع درباره شیر مادر و فوایدش

شیر مادر

فواید شیر مادر ؛ شیر مادر نخستین غذاییست که به یک نوزاد تازه متولد شده داده می شود، بنابراین کیفیت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. شیردهی ممکن است به صورت مستقیم توسط مادر و یا غیر مستقیم و از طریق شیردوش به نوزاد انجام شود. طبق توصیه های سازمان جهانی بهداشت بهتر است کودک در 6 ماه اول از طریق شیر مادر تغذیه شود و سپس در صورت آمادگی لازم از مواد غذایی جامد استفاده کند. فواید شیر مادر برای نوزاد به حدی است که آثار مثبت آن در دوران کودکی و حتی بزرگسالی کاملا مشهود است.

 

۱- آیا تغذیه با شیر مادر برای مادر نیز مزایایی دارد؟

تغذیه با شیر مادر کالری اضافی می سوزاند، بنابراین می تواند به شما در کاهش سریع وزنی که در بارداری اضافه کرده اید کمک کند. شیردهی هورمون اکسی توسین را آزاد می کند که به رحم شما کمک می کند تا به اندازه قبل از حاملگی بازگردد و ممکن است پس از تولد خونریزی رحمی را کاهش دهد. شیردهی همچنین خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را کاهش می دهد. همچنین ممکن است خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.

از آنجا که شما نیازی ندارید تا شیر خشک بخرید و اندازه کنید، نوک سینه ها را استریل کنید، و یا بطری ها را گرم کنید، این کار در وقت و پول شما صرفه جویی خواهد کرد. این کار همچنین به شما فرصت این را می دهد تا در حین هر بار شیر دهی با نوزادتان آرامش بگیرید.

۲- مزایای شیردهی برای کودک شما چیست؟

شیر مادر یک تغذیه ایده آل را برای نوزادان فراهم می کند. این در مقایسه با شیر خشک یک ترکیب تقریبا کاملی از ویتامین ها، پروتئین و چربی هاست. هر چیزی که کودک شما برای رشد نیاز به آن دارد. و این ها همه در یک فرم به راحتی قابل جذب هستند. شیر پستان حاوی آنتی بادی هایی است که به کودک شما کمک می کند تا با ویروس ها و باکتری ها مبارزه کند. تغذیه با شیر مادر باعث کاهش خطر ابتلا به آسم یا آلرژی کودک شما می شود. علاوه بر این، نوزادانی که به طور انحصاری برای ۶ ماه اول پس از تولد بدون هیچ گونه استفاده از شیر خشکی صرفا با شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر دچار عفونت های گوش، بیماری های تنفسی و بروز اسهال می شوند. آنها همچنین کمتر در بیمارستان بستری می شوند و به مطب پزشک می روند.

تغذیه نوزاد از طریق شیر دهی در بعضی از مطالعات با نمرات IQ بالاتر در دوران کودکی ارتباط دارد. علاوه بر این، نزدیک بودن فیزیکی، لمس پوست به پوست و ارتباط چشمی، به کودک کمک می کند تا با شما ارتباط برقرار کند و با شما احساس امنیت کند.
نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند بیشتر احتمال دارد وزن مناسبی در حین رشد داشته باشند به جای این که اضافه وزن داشته باشند. تغذیه با شیر مادر در پیشگیری از SIDS نیز نقش دارد (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد).
تصور می شود که در صورت تغذیه نوزاد با شیر مادر خطر ابتلا به دیابت، چاقی و برخی از سرطان ها نیز کاهش می یابد اما در این زمینه به تحقیقات بیشتری نیاز است.

۳- آیا شیر من برای شیر دهی کافی خواهد بود؟

چند روز اول پس از تولد نوزاد، سینه های شما شروع به تولید “شیر اول” می کند. که به نام کولوروستروم نامیده می شود. کولوستروم ضخیم، زرد رنگ و کم است، اما برای رفع نیازهای تغذیه ای کودک شما کافی است. کولوستروم به دستگاه گوارش نوزاد کمک می کند تا خود را برای هضم شیر مادر آماده کند.

اکثر نوزادان در ۳ تا ۵ روز اول پس از زایمان مقدار کمی وزن از دست می دهند. و این ارتباطی با تغذیه با شیر مادر ندارد.
همانطور که نوزاد شما نیاز بیشتری به شیر پیدا می کند، سینه های شما با تولید شیر بیشتر به آن پاسخ می دهد. کارشناسان به طور انحصاری تغذیه با شیر مادر خالص (بدون شیر خشک، آب، و آبمیوه) به مدت ۶ ماه توصیه می کنند. اگر شما با شیر خشک نوزادتان را تغذیه می کنید، سینه های شما ممکن است شیر کمتری تولید کنند.

حتی اگر شما کمتر از ۶ ماه توصیه شده شیر بدهید، بهتر است که برای مدت کوتاهی از شیر مادر نوزادتان را تغذیه کنید تا اینکه اصلا شیر ندهید. شما می توانید مواد غذایی جامد را در ۶ ماهگی اضافه کنید، اما اگر می خواهید شیرتان هنوز تولید شود به شیردهی ادامه دهید.

مراقب نشانه های گرسنگی نوزادتان باشید و هر زمان که حس کردید کودک تان گرسنه است به او شیر بدهید. این کار تغذیه تقاضا نامیده می شود. چند هفته اول، شما ممکن است ۸ تا ۱۲ بار در هر ۲۴ ساعت مجبور باشید که به نوزادتان شیر بدهید. نوزادان گرسنه دستان خود را به سمت دهانشان حرکت می دهند، صداهای مختلفی در می آورند و دهانشان را حرکت می دهند یا به سمت سینه شما می چرخند. صبر نکنید که کودکتان شروع به گریه کردن بکند. چون این نشان دهنده ی این است که او بسیار گرسنه است.شیردهی را تا زمانی که کودک شما به شیر خوردن نیاز دارد ادامه بدهید. نوزاد خود را از طریق تغذیه عجله ندهید. نوزادان به طور معمول به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه از هر سینه تغذیه می کنند.

 

بهتر است که نوزادتان را از طریق شیر مادر تغذیه نکنید اگر:

شما مبتلا به اچ آی وی مثبت هستید شما می توانید ویروس HIV را به نوزاد خود از طریق شیر مادر انتقال دهید.
شما سل درمان نشده و فعال دارید.
شما شیمی درمانی برای سرطان دریافت می کنید.
شما از مواد مخدر غیر قانونی مانند کوکائین یا ماری جوانا استفاده می کنید.
نوزاد شما یک بیماری نادر به نام گالاکتوز دارد و نمی تواند شکر طبیعی در شیر را تحمل کند.
شما از داروهای تجویزی خاصی مثل داروهای سردرد میگرنی، بیماری پارکینسون یا آرتریت استفاده می کنید.

 

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر، نوزاد را سالم‌تر نگه می‌دارد، خاطرنشان کرد: نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌کند، در آینده به بیماری‌های مزمن و خطرناک مبتلا نمی‌شود، زیرا درصد زیادی از بیماری‌های تنفسی، دیابت و چاقی ناشی از تغذیه ناسالم در دوران نوزادی است.

تسکین دادن درد نوک سینه‌ها

در تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر نوک سینه‌ها ممکن است در ابتدا درد بگیرند. برای تسکین آن از کمپرس مرطوب استفاده کنید و یا می‌توانید مقداری از شیر خود را روی نوک سینه بمالید و صبر کنید تا خشک شود. کمی درد طبیعی است. زمانی این درد تمام می‌شود که شما و نوزادتان در وضعیت فیزیکی مناسبی باشید. اگه دردتان کم نشد حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر چند بار در روز باید باشد؟

نوزادان هر 2 یا 3 ساعت یکبار نیاز به شیر خوردن دارند. که در شبانه روز به 8 تا 12 بار می‌رسد. در هر بار تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر از هر دو سینه این کار را انجام دهید. زمانی که سرعت مکیدن آرام می‌شود و کودک سر خود را برمی‌گرداند، یعنی سیر شده است. بعد از یک ماه تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر این میزان به 7 تا 9 بار در روز کاهش می‌یابد.

آیا باید کودک را برای شیردادن از خواب بیدار کرد؟

بله، در هفته‌های اول، نوزادان تقریبا به 8 بار شیر خوردن در روز نیاز دارند (با فاصله زمانی حداکثر 4 ساعت بین هربار شیردهی). برای بیدار کردن کودک خود سعی کنید پتو را از روی او بردارید، پوشک را عوض کنید و او را به آرامی ماساژ دهید.

آیا رژیم شما روی کودکتان اثر می‌گذارد؟

هرچیزی که می‌خورید روی شیرتان تاثیر دارد اما نه آنقدری که مادرها فکر می‌کنند. به طور کلی شما می‌توانید هرچیزی که دوست دارید، بخورید و بنوشید. اما مصرف غذاهای خیلی تند یا گازدار را کنترل کنید و مراقب علائم آلرژی که در هفته‌های چهارم تا ششم در کودک ظاهر می‌شود، باشید. اگر مطمئن نیستید از پزشک کودک خود بپرسید.

پیوند با کودک بدون شیر مادر

شیردهی تنها یک راه برای ارتباط با کودک است. هربار که شما او را بلند کرده و نوازشش می‌کنید، با او حرف می‌زنید و برایش شعر می‌خوانید، یک ارتباط بین شما و کودک دلبندتان به وجود می‌آید.

فواید شیر مادر برای نوزاد :

موجب افزایش هوش نوزاد می شود

سرشار از مواد مغذی است

در برابر بیماری ها بدن نوزاد را حفاظت می کند

موجب سلامت دندان ها می شود

از اختلالات روانی جلوگیری می کند

منبعی در دسترس است

از بیماری ها در آینده جلوگیری می کند

alizadeh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *